گروه بویایی مدیترانه ای یا چایپر Chypre چیست

این گروه بویایی با الهام از نام عطر Coty Chypre در سال 1917 نامگذاری گردید. Chypre (چایپر یا چیپره) به معنی قبرس در زبان فرانسه است. این رایحه تیز و تند بر پایه گلسنگ، گل لادن، نعناع هندی و ترنج تهیه میشود. به زبان ساده این نوع عطرها ، اغلب رایحه ای تلخ، پودری، تند ، نسبتاً غلیظ ، گرم و اشرافی دارند. برای خانم هایی که به رایحه های خنک و ملایم علاقه دارند توصیه نمی شود.

این گروه دارای دو زیر مجموعه است. که در هر زیر مجموعه عطری را معرفی می کنیم تا با نوع رایحه آشنا شوید.

• چایپر – گلدار ( Chypre – Floral ): گلهایی مانند گل رز، زنبق وحشی و یا یاس یک ترکیب سنتی و قدیمی از زیر گروه چیپره را تشکیل میدهند. عطر‌های این گروه اغلب زنانه هستند. بهترین نمونه عطر Clinique Aromatics Elixir میباشد.
• چایپر – میوه ای : ( Chypre – Fruity ): ترکیبات گروه چیپره با رایحه میوه هایی مانند هلو، زردآلو، توت فرنگی جنگلی یا میوه های عجیب و غریب بسیار هماهنگ و خوشایند است و یک عطر و بوی گرم و مجلل به آن میبخشد. رایحه تلخ ، تند و پودری ، کمی شیرین با ته مایه ای میوه ای و ملایم و مدرن . در این زیر گروه از میوه های مختلفی استفاده می‌کنند تا حس طبیعی و در عین حال مدیترانه ای عطرها را تکمیل تر کنند. عطر‌های این گروه اغلب زنانه هستند و رایحه گرم دارند. بهترین نمونه عطر Chanel Chance میباشد.