گروه بویایی آروماتیک Aromatic چیست

واژه Aromatic با تلفظ صحیح اَر ِمَتیک یکی از کلماتی ست که در توصیف عطرها کاربرد فراوان داره. ممکنه بارها این سوال پیش آمده باشه که اَرمتیک به چه معناست؟ این گروه دارای چه رایحه ای بوده و ترکیبات آن چیست؟ این واژه به معنای معطر ، خوشبو یا گیاه خوشبو می باشد و علاوه بر توصیف رایحه ، گروهی بویایی را نیز در عطرها به خود اختصاص داده است.
بارها پیش اومده که موقع خرید گفتین مثلاً بوی شیرین نمی خوام ولی فروشنده باز بوی گرم بهتون داده ، در حالی که اصل مطلب اینه که گرم بودن رایحه جدای از شیرین بودن اون هست و رایحه ای می تونه شیرین باشه و خنک و یا شیرین باشه و گرم ! یا بعضی افراد به غلط توصیف می کنن ، بارها به ما گفتن بوی تلخ می خوان و بعد از کلی معرفی عطر متوجه شدیم که در اصل به دنبال بوی خنک و تند بودن و این دو هیچ ربطی به هم نداره و نشون دهنده ضعف اطلاعاتی افراد در این زمینه ست !
اما میخوایم در مورد اون دسته عطرهایی که دارای رایحه های آروماتیک هستن صحبت کنیم. در این دسته از خانواده بویایی فقط عطرهای مردانه قرار می گیره ، یعنی تا به الان در دسته بندی آروماتیکها عطر زنانه وجود نداشته ، آروماتیک هم به معنای ” معطر و خوشبو ” ست . به چه رایحه ای آروماتیک گفته می شه و در این دسته بندی چه نوع گیاهانی به کار رفته ؟ ( همون طور که می دونین عطرها از ترکیب رایحه گیاهان ، گل ها ، چوب و . . . ساخته می شن و نوع گیاهان به کار رفته در اون دسته بندی نوع خانواده بویایی رو تعیین می کنه ).

نتهای آروماتیک که با اصطلاح “معطر” در فارسی از آنها نام برده میشود، معمولا از مریم گلی، رزماری، زیره سبز، اسطوخودوس و دیگر گیاهان که دارای عطر و بوی تند علف مانند هستند تشکیل میشود، که اغلب با رایحه ی مرکبات و ادویه ای ترکیب شده است . رایحه آروماتیک به طور معمول درعطرهای مردانه استفاده میشود.
رزماری ، زیره و اسطوخودوس گیاهانی هستن که در اطرافمون اغلب دیدیم و می دونیم چه رایحه ای دارن . خلاصه به این صورته که شما در یک سایت خارجی بر مبنای مشخص کردن نوع دسته بندی عطر می تونین به راحتی عطر دلخواهتون رو از اونجا انتخاب و خرید کنین ، اگر به سایت های خارجی مربوط به عطر سری بزنید می بینید که این دسته بندی ها در اونجا وجود داره .
از اونجایی که نام بردن اسامی گیاهان به کار رفته برای شما فایده ای نداره و نمی تونین نوع دسته بندی رو تشخیص بدین ، سعی کردیم رایحه و حالاتی رو که تولید می کنه براتون توصیف کنیم و از عطرها مثال بزنیم تا بهتر بتونین تشخیص بدین.

و اما زیر مجموعه های خانواده آروماتیک :

• آروماتیک – دریایی ( Aquatic ): فرمول ساخت این گروه بویایی عبارت است از ترکیبی از رایحه آب دریا و اغلب به عنوان رایحه ای برای عطرهای مردانه استفاده میشود. عطر Acqua di Gio از جورجیو آرمانی جزء این دسته ست.
• آروماتیک – فوژه ( Fougere ): نام این گروه بویایی از واژه فرانسوی ‘fougere’ ، “فوژه (فوره)” به معنای آرام بخش یا سرخس گون مشتق شده است. کومارین در مرکز این ترکیب یافت می شود. مبتکر این گروه بویایی گرم و انرژی بخش، Fougere سلطنتی توسط خانه هوبیگانت میباشد، و توسط پل پارکت در سال 1882 ایجاد شده است. عطر ساز ماده کومارین که جزء مصنوعی ترکیب میباشد را استخراج کرده و آن را برای اولین بار در عطرسازی استفاده کرده است. کومارین را می توان در طبیعت در گیاهان، مانند دانه تونکا پیدا کرد، و دارای عطر و بوی فشرده علف تازه یا تازه کوتاه شده است. ترکیبات فوژه یا این گروه بویایی آرام بخش شامل رایحه اسطوخودوس، شمعدانی، خزه و چوب است. این گروه در درجه اول در عطرهای مردانه مورد استفاده قرار میگیرد. ، مثل Azzaro for men.
• آروماتیک – میوه ای ( Fruity ): این یک گروه بویایی نسبتا جدیدتر است، که عمدتا شامل استفاده در عطرهای مردانه یا یونیسکس (مردانه – زنانه) میشود و متشکل از عناصر معطر و میوه های تازه است که یک رایحه با طراوت مرطوب وعجیب وغریب را ارائه میدهد. مثل Givenchy Insense Ultramarine .
• آروماتیک – علفی یا با طراوت ( Green or Fresh): ترکیبات این گروه بویایی شامل نتهای سبز چمن و یا برگ است که نت پایه و اصلی این گروه میباشند، که عناصر آروماتیک یا همان معطر (اسطوخودوس، رزماری، چوب) به آنها اضافه شده است. مثل Hugo Boss for men.
• آروماتیک – تند ( Spicy ): این گروه بویایی در درجه اول برای ساخت عطرهای مردانه استفاده میشود. ترکیبی از ادویه جات، ترشی جات و ترکیبات آروماتیک در آن به کار رفته است ومعمولا یک اثر با نشاط و تازه و خنک از خودش بر جای میگذارد. مثل Adidas Ice Dive.