چرا بوی عطر خودتان را مثل قبل احساس نمیکنید؟

سالها طول می کشد تا عطری که مناسبتان است، و به نوعی  امضای شما نیز هست، پیدا کنید. سپس، بعد از اینکه این اتفاق افتاد، شاید حس کنید انگار دیگر نمیتوانید بوی عطر خودتان را استشمام کنید!! شما احتمالا شنیده اید کسانی که این حرف شما را رد کرده و در جوابتان میگویند که شما به بوی عطر تان عادت کرده اید، و شما را مطمئن کنند که همچنان باقی افراد و اطرافیان شما می توانند بوی عطر شما را متوجه شود – که البته به نظر دیوانه کننده است. اما اینطور نیست.

New York magazine با خانم  Pamela Dalton مصاحبه ای انجام داده است. ایشان یک روانشناس شناختی در مرکز Monell Chemical Senses میباشد، و  بیش از 20 سال را صرف تحقیق درباره حافظه عطر و آنچه که آنها به عنوان «کوری بویایی» نامیده اند، کرده است. به گفته ایشان هنگامی که شما برای اولین بار عطری را می بویید، گیرنده های عطر در حس شامه شما یک سیگنال به سیستم لنفاوی مغز شما ارسال میکنند، که تعیین می کند که شما چگونه آن عطر و بوی خاص را پردازش و احساس می کنید. اما خانم دالتون می گوید گیرنده های بینی شما اساسا پس از دو مرتبه تنفس به نوعی خاموش می شوند و عطر و بوی مورد نظر – صرف نظر از اینکه در ابتدا چقدر قوی بوده است- شروع به محو شدن می کند. او برای توضیح بیشتر از نمونه ای از مطالعاتی که در آن مردم به مدت سه هفته از یک خوشبو کننده هوا با عطر کاج به دست آوردند استفاده می کند. افراد مورد مطالعه پرسیده بودند: ” آیا واقعا مطمئنی که این خوشبو کننده هنوز داره کار میکنه؟؟!!”

حتی کارشناسان و دانشمندان دقیقا نمی دانند چرا ما بوی عطری که مصرف می کنیم عادت میکنیم، آنها فقط می دانند که این اتفاق می افتد. به همین دلیل است که ما به راحتی می توانیم عطرهای غیر منتظره یا ناشناس و غریبه را در خانه هایمان استشمام کنیم. شما ممکن است بفهمید که خانه دوست شما چه بویی می دهد، اما شما هرگز متوجه نمی شوید که خانه خودتان در واقع چه بویی دارد. خانم دالتون ادامه میدهد: ” به همین دلیل است وقتی مردم از تعطیلات به خانه خودشان باز میگردند می گویند: “اوه، انگار خونه بوی نا و ترشیده گی گرفته – بهتر است چند تا از پنجره ها رو باز کنم!” او می گوید این امکان وجود دارد که خانه شما همیشه آن بوی خاص را میدهد و شما فقط احساسش نمیکنید.

اگر شما دیگر عطر مورد علاقه تان را آنطور که میخواهید حسش نمیکنید، خانم دالتون پیشنهاد می کند که مدت زمانی از آن استفاده نکنید و بعدا دوباره سراغش بروید. اگر چند عطر مورد علاقه تان است و رایحه آنها را دوست دارید، هر هفته و یا ماه آنها را به صورت متناوب استفاده کنید. به این ترتیب شما توجه بیشتری به رایحه و نتهای بویایی که آنها را دوست دارید خواهید داشت، همانطور که عطر خوبی را که یکی از دوستانتان استفاده کرده متوجه میشوید. و اما یک نکته تعجب آور دیگر: گردش و پمپاژ خون بدنتان را افزایش دهید! این کارشناس ادامه میدهد: “عطرسازها برای حساس تر کردن گیرنده های بویایی خود از پله ها بالا و پایین میروند تا گردش خونشان سرعت گرفته و افزایش پیدا کند، کاری که خود من هم در آزمایشگاهم انجام داده ام.” شاید انجام یکسری حرکات سریع، فعالیت سوراخ های بینی و حس بویایی شما را بالا ببرد و بتوانید عطرهای مورد علاقه تان  را به به خوبی استشمام کنید.

برگرفته از: https://www.yahoo.com/beauty

دیدگاهی بنویسید

4 × 1 =

مطالب مشابه