هرم بویی عطر چیست

به طور کلی در هر عطر اورجینال در حدود 80 درصد الکل و حدود 20 درصد آب و اسانس و مواد دیگری از جمله مواد نگهدارنده به کار میرود. اسانس های بکار رفته در هر عطر گاهی از 150 نوع هم بیشتر است که البته شامه اغلب ما قادر به تشخیص همه آنها نیست و تعداد اندکی از افراد استعداد تشخیص این اسانس ها را از هم دارند که به آنها ” Nose ” یا همان ” بینی ” می گویند و این افراد قادرند تا بیش از 3000 نوع رایحه را تشخیص دهند! در عطرها مقدار و قدرت پراکندگی بعضی اسانسها بیشتر از دیگر اسانسها ست و از آنجا که معرفی همه اسانسهای بکار رفته در یک عطر محرمانه است و غیر قابل اظهار ، معمولا شرکتهای تولید کننده عطر فقط تعداد محدودی از اسانسهای قوی به کار رفته در عطرهای تولیدیشان را در مجلات و سایت ها و دیگر رسانه ها معرفی می کنند.

ا
سانسهای بکار رفته در هر عطر اورجینال به صورت کلی و سنتی در سه مرحله زمانی مختلف به مشام می رسند به این معنی که این اسانسها را با سه نوع الکل که زمان پراکندگی آنها متفاوت است ، ترکیب می کنند و معمولا به صورت هرم نمایش داده می شوند. ابتدا به محض اسپری شدن عطر یک سری اسانس به مشام می رسند (قسمت بالای هرم Top NOtes) و پس از حدود 10 دقیقه اسانسهای دیگری به مشام میرسند (قسمت میانی هرم Middle Notes) و اغلب اسانسهای قسمت بالای هرم تقریبا محو می شوند و پس از حدود 20 تا 30 دقیقه آخرین اسانسها پدیدار می شوند (قسمت پایین هرم Base Notes) و اغلب اسانسهای قسمت اول و دوم هرم تقریبا محو می شوند. این هرم بویی سه مرحله ای یکی از تفاوت های اصلی عطر اورجینال و عطر تقلبی است چرا که عطرهای تقلبی فقط اسانسهای قسمت بالای هرم عطر را کپی میکنند که معمولا خیلی دقیق هم نیست و در همان بو می مانند یا به بوی الکل و یا بوی نامطبوع تغییر می کنند.
                       
نکته دیگر اینکه ماندگاری و پراکندگی اسانسهای بکار رفته در یک عطر اورجینال با هم متفاوت است و جایگاه قرار گرفتن آنها در عطر (قسمت بالا و میانی و پایینی هرم بویی) در شنیده شدن رایحه آنها تأثیر دارد و نیز به لحاظ استاندارهای بهداشت جهانی هر عطر بطور میانگین پس از 4 الی 5 ساعت می بایست ضعیف شود و آرام آرام محو گردد که این مقدار زمان بسته به نوع اسانسهای بکار رفته در عطر تغییر می کند و نیز روی پوستهای اشخاص مختلف ، متفاوت است و ممکن است  خیلی کمتر و یا خیلی بیشتر شود که به عواملی مانند چربی یا خشکی پوست ، میزان تعرق بدن ، میزان ترشح هورمونهای بدن، نوع تغذیه ، نوع فعالیت افراد و  دیگر موارد بستگی دارد. با این اوصاف ماندگاری و پراکندگی یک عطر دلیل بر اورجینال بودن یا تقلبی بودن عطر نیست و اتفاقا اکثر عطرهای تقلبی از آنجا که استانداردهای بهداشتی جهانی را رعایت نمی کنند ماندگاری خیلی بیشتری نسبت به عطرهای اورجینال دارند ولی کیفیت و هرم بویی مطبوع ندارند و حتما خطراتی برای سلامتی خواهند داشت.

دیدگاهی بنویسید

چهار × 5 =

مطالب مشابه