ادو تویلت(Eau de Toilette) چیست

ادو تویلت Eau de Toilette (به فرانسوی: [O D (ə) twalɛt]) یک نوع عطر ملایم است به عنوان یک خوشبو کننده پوست استفاده می شود. همچنین به عنوان “آب معطر” نیز شناخته میشود و حاوی مقدار زیادی الکل است. به همین خاطر است که معمولا به طور مستقیم بر روی پوست پس از حمام کردن و یا پس از اصلاح کردن استفاده میشود . در اصل از الکل و انواع روغن های معطر و فرار تشکیل میشود. بهادوتویلت چیست طور سنتی این نوع محصولات پس از یک ماده اصلی نامگذاری میشوند. برخی از آنها آب گل شمعدانی، آب اسطوخودوس، آب یاس بنفش، آب سوسن و… به همین دلیل، ادوتویلت گاهی اوقات به عنوان “آب گل” نیز شناخته میشود.

تعریفی که در بالا آمد تعریفی است که ویکی پدیا از ادوتویلت ارائه میدهد. تعریف تکمیلی از این لغت پرکاربرد در عطر و عطرسازی نیز چنین است:
در عطرسازی مدرن، اصطلاح ادو تویلت عموما برای توصیف غلظت عطراستفاده میشود. ادو تویلت ضعیف تر از ادو پرفیوم و قوی تر از ادوکلن میباشد. غلظت روغن عطر در ادوتویلتها بین 4 تا 10 درصد است. بسیاری از عطرها در هر دو غلظت ادوتویلت و ادوپرفیوم (Eau de Perfume) تولید میشوند اما معمولا عطرهایی با غلظت ادوتویلت سبکتر و تازه تر هستند و بیشتر روی نتهای آغازین و ابتدایی تمرکز دارند. بسته به نوع خانواده عطرها، عطری با غلظت ادوتویلت (EDT) بین سه تا چهار ساعت ماندگاری دارد و با توجه به ملایمتر بودنشان برای فصول گرم و محیطهای کاری مناسبتر است. به بیان دیگر با توجه به میزان قدرت رایحه آن، بیشتر برای لذت شخصی استفاده میشود و برای جلب توجه اطرافیان کاربرد زیادی نخواهد داشت. البته در نظر داشته باشید که ماندگاری عطرها با هر برند و نوعی بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها نوع و جنس پوست مصرف کننده آن میباشد.

( تفاوت جزئی اعداد در غلظتها به علت تقریبی بودن آنهاست)