آیا عطرها در جذب جنس مخالف مؤثر هستند؟

شواهد خوبی وجود دارد که بو و رایحه نقشی در تمایلات جنسی در انسان را بازی می کند، و برای مثال با افزودن برخی مواد تشکیل دهنده عطرها مانند زیره سبز میتوان تا حدودی تاثیر بوی اولیه عرق (منظور بوی خاص هر فرد) را بوجود آورد.
بعضی از عطرها ادعا میکنند که آنها همچنین حاوی فرومون هستند – مواد شیمیایی که تمایلات جنسی ما را تحریک می کند. با این حال مجله علمی آمریکایی Scientific American می گوید: “ایده عطر و شربتهای عشق بر اساس ارتباط آن با فرومون انسان، فقط از طریق حس بویایی قابل تایید نیست”، زیرا دانشمندان” به طور کامل یک فرومون انسانی را به طور کامل شناسایی نکرده اند “.

در حالی که برخی شواهد برای عملکرد فرومون در عطر وجود دارد، یک مطالعه تجربی، جایی که عطرهای برخی افراد با این فرومون های احتمالی تکمیل شده اند، در حالی که دیگران آن را نداشتند، شامل این نتیجه بود: “در مورد ادعای افزایش جذابیت مصرف کنندگان برخی مواد تشکیل دهنده عطرها به جنس مخالف هیچ تایید و پشتیبانی وجود ندارد”.
میشود گفت این به این معنا نیست که ما نباید اثر پلاسبو (تسکین دهنده) را دست کم بگیریم. یک مطالعه نشان داد که مردانی که از عطرهای تجاری استفاده کرده بودند، افزایش اعتماد را برای آنها به همراه داشته که موجب جذاب تر شدن آنها برای زنان شد که می توانستند آنها را ببینند اما نمیتوانستند بوی آنها را استشمام کنند.

چه فرقی بین عطرهای زنانه و مردانه وجود دارد؟

به نظر می رسد هنگامی که صحبت در مورد عطر و بوی زنانه یا عطر و بوی مردانه پیش می آید ، این تفاوت ها در تفکیک بوی عطرها برای جنس زن و مرد بیشتر بر اساس فرهنگ ما باشد تا هر چیز بیولوژیکی دیگر.  عطرهای سنتی “مردانه” در غرب به عنوان فوره “fougère” (به معنای سرخس گون) شناخته می شوند و بوسیله رایحه هایی مانند اوکاموس، دانه تونکا و اسطوخودوس شناخته می شوند. عطرهای مردانه همچنین ممکن است به عنوان “چوبی” یا “ادویه ای و تند” توصیف شوند.

افزودن اسطوخودوس در این عطرهای مردانه ممکن است بعضی از افراد را متعجب کند، از آنجایی که این عناصر به عنوان رایحه های گلدار بیشتر با زنانگی مرتبط است. با این حال، در خاورمیانه، عطرهای گل دار در میان مردان رایج هستند، زیرا روغن گل رز به ویژه محبوب است.  مدیر آژانس پارافوم (Agence de Parfum)، آقای نیک اسمارت، می گوید که عطر گل ها بخشی از تقریبا هر عطر مردانه است و “بوی گل رز در یک عطر مردانه لذت آور و اعتیادآور همانند عطرهای زنان است”. متخصص عطر آقای Roja Dove به طور مشابه استدلال می کند که “این ایده که رزها زنانه هستند و رایحه چوبها مردانه است بی معنی است”.
محبوبیت “عطرهای مشترک مردانه-زنانه” این اختلاف جنسیتی مطلق “گلدار” و “مردانه” را مختل و محو کرده است. این رایحه ها به عنوان “اقیانوسی” شناخته می شوند – پاک، ترد، و شور – و یا در عطر های “چوبی”، با استفاده از رایحه هایی مانند عود و چوب سدر. جالب توجه است که این رایحه ها به طور سنتی به عنوان مردانه طبقه بندی شده اند. سازنده عطر آقای  Antonie Lie معتقد است که زنان از عطرهای مردانه بیشتر استفاده می کنند تا مردها از عطرهای زنانه.

دیدگاهی بنویسید

یک × سه =

مطالب مشابه